Vildomec 3x zlatý na MČR ve střelbě ze sportovní malorážky

Tři opavští sportovci SSK Opava č. 0126 se zúčastnili republikového mistrovství ve střelbě ze sportovní malorážky, které se uskutečnilo v Plzni ve dnech 17. – 19.9.2021. V roli hlavní rozhodčí MČR působila předsedkyně SSK Opava Martina Fialová, která v roli trenérky podporovala dva své svěřence, v současnosti nejlepší opavské sportovní pistoláře a juniorské reprezentanty ČR, Jana Vildomce a Michaelu Wittkovou. Oba mladí střelci přivezli z vrcholné republikové akce ve střelbě z malorážky celkem 6 medailí.

Ve vynikající formě se na MČR představil Jan Vildomec, který získal 3 mistrovské tituly mezi juniory v disciplínách Libovolná pistole 60 ran (LP 60), Sportovní pistole 30+30 (SP 30+30) a Standardní pistole 20+20+20 (StPi 3×20), přičemž ve všech disciplínách porazil své konkurenty poměrně velkým rozdílem.

V LP 60 Víldomec zvítězil nástřelem 523 bodů, před Kaddoumim z SSK Kovona Karviná 503 b. a Ulipem z SSK Boletice n.L. 495 b. V této disciplíně k individuálnímu zlatu přidal Jan Vildomec bronz v týmové soutěži, jako člen Moravskoslezského krajského sdružení (MSKS) spolu s Kryštofem Krskem z SSK Horní Benešov a Jiřím Michalčákem z SSK Poruba-Skalka.

Ve SP 30+30 Vildomec získal titul výkonem 572 bodů před Krajčem z SSK Kovona Karviná 564 b. a Kouňovským z SSK Duel Praha 553 b.

Třetí titul přidal Vildomec ve StPi 3×20 výkonem 562 b. opět před Krajčem z Karviné 547 b. a Řepkou z Bruntálu 537 b. I zde přidal druhý týmový bronz za družstvo MSKS spolu s Jiřím Michalčákem z Poruby a Martinem Cundou z SSK Policie ČR Ostrava.

Kompletní medailovou sbírku pro opavské pistoláře z letošního MČR doplnila stříbrnou medailí Michaela Wittková, která v disciplíně SP 30+30 obsadila v kvalifikaci čtvrtou příčku výkonem 545 bodů, ale ve finále, které se střílelo na úspěšné centrové zásahy se Michaela Wittková dostala až k boji o zlato, kde podlehla o 4 zásahy až suverénní vítězce z kvalifikace Heleně Klailové z SSK Dukla Plzeň.

Oba opavští střelci svými medailovými umístěními na MČR navázali na velmi dobré výsledky, kterými se prezentovali na finále kontrolních závodů reprezentace (KZR), které proběhlo na plzeňské střelnici o 14 dní dříve. Jan Vildomec i na KZR dosáhl na dvě medaile, a to na zlato mezi juniorskými reprezentanty ČR v disciplíně SP 30+30 výkonem 582 bodů (zopakoval tak stejný úspěch z roku 2020) a mezi muži získal bronz ve finále disciplíny VzPi 60 ran nástřelem 216,3 bodu. Michaela Wittková se v rámci ženské české reprezentace dokázala umístit na 7. místě ve VzPi 60 výkonem 548 bodů a 10. příčku obsadila ve SP 30+30 ran výkonem 536 bodů, když pouze jeden bod jí chyběl na postup do finalové osmičky.

Jan Vildomec dosáhl v malorážkové sezóně ještě jeden vynikající výsledek, a to koncem července, když na druhém kole sledovaných závodů reprezentace předvedl v disciplíně StPi 3×20 ran skvělý výkon 574 bodů, kterým porazil nejen všechny své soupeře, ale současně vytvořil nový juniorský rekord ČR v této disciplíně a překonal o dva body stávající rekord, který dosud drželi dva střelci Lubor Dědič z SSK Magnum Praha z roku 1994 a Antonín Tupý z SSK Dukla Plzeň z roku 2018.

V aktuálním žebříčku české reprezentace v olympijských disciplínách figuruje Jan Vildomec mezi muži ve VzPi 60 ran na 8. místě, mezi juniorkami je Michaela Wittková ve vzduchové pistoli dokonce na 2. místě a v malorážce SP 30+30 ran na 5. místě.

Oba Opavané se představí ještě v říjnu na kvůli koronaviru odloženém MČR ve střelbě ze vzduchových zbraní, kde je předpoklad, že by opět mohli naplnit své medailové ambice.